Asset Publisher Asset Publisher

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych i ekosystemy reprezentatywne wyznaczone zostały zgodnie z wymogami FSC® (znak odpowiedzialnej gospodarki leśnej)

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych – HCVF

Lasy HCVF (High Conservation Value Forests) są wyznaczane z wykorzystaniem „Kryteriów wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce", opracowanych przez Związek Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC® Polska". Zidentyfikowanie powierzchni HCVF jest według zasad FSC® jednym z elementów prowadzenia dobrej gospodarki leśnej.

Kategorie lasów HCVF, które występują w Nadleśnictwie Turek:

HCVF 1. Lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych
HCVF 1.2. Ostoje zagrożonych i ginących gatunków

HCVF 3. Obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy
HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej
HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary gospodarki leśnej

HCVF 4. Lasy pełniące funkcje w sytuacjach kryzysowych
HCVF 4.1. Lasy wodochronne
HCVF 4.2. Lasy glebochronne

HCVF 6. Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności

Rozmieszczenie lasów HCVF w Nadleśnictwie Turek przedstawiono na mapkach- do pobrania poniżej.


Ekosystemy reprezentatywne

Ekosystemy reprezentatywne, to wytypowane obszary, na których nie prowadzi się działań gospodarczych w celu zachowania i obserwowania przebiegu naturalnych procesów ekologicznych w nich zachodzących, za wyjątkiem wykonywania niezbędnych działań podnoszących walory przyrodnicze i służących zachowaniu tych ekosystemów.
W Nadleśnictwie Turek łączna powierzchnia takich ekosystemów wynosi 769,89 ha, co stanowi 5,34% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Turek.
Wyznaczenie i właściwe oznakowanie na mapach ekosystemów reprezentatywnych wchodzi w zakres realizacji punktu 6.4 zasad i kryteriów FSC®, w którym zapisano, że „Reprezentatywne ekosystemy w ramach krajobrazu należy ochraniać w ich stanie naturalnym oraz zaznaczać je na mapach stosownie do zakresu działań oraz unikalnego charakteru danych zasobów".


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie ,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Od 12 marca w Nadleśnictwie Turek rozpoczęła się bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej.

Wprowadzenie akcji bezpośredniej w nadleśnictwie Turek oznacza, że lasy są monitorowane z wież obserwacyjnych, a także patrolowane systematycznie w okresie dużego zagrożenia pożarowego. Samochody straży leśnej są wyposażone w sprzęt gaśniczy.

Służba leśna  musi być w stałej gotowości, a w siedzibie nadleśnictwa pełnione są dyżury w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym.

Każdego roku, wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego.  W Polsce powstaje średnio 3,5 tyś. pożarów lasu, zdecydowana większość wczesna wiosną. Za prawie 90 % z nich odpowiadają niestety ludzie.



W razie zauważenia pożaru lasu prosimy o telefoniczną informację.
Telefony alarmowe:

PAD (Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w siedzibie nadleśnictwa): 63 278 54 41

kom. 606 906 037

oraz numery: 998 , ewentualnie 112