Obiekty edukacyjne

Najważniejszym obiektem edukacyjnym nadleśnictwa jest oddana do użytku w 2008 roku Izba Edukacyjna ZDROJKI. Jej wyposażenie pozwala prowadzić zajęcia dla 30 osobowych grup.

Oferta edukacyjna

Edukacja leśna w Nadleśnictwie Turek edukacja leśna prowadzona w dobrze wyposażonej Izbie Edukacyjnej ZDROJKI i w terenie na ścieżkach edukacyjnych. Izba Edukacyjna ZDROJKI działa w obecnym kształcie od 2008 roku i możliwe jest w niej prowadzenie różnorodnych zajęć dla około 30 osobowych grup słuchaczy.

Ścieżka edukacyjna Zdrojki

Piesze i rowerowe ścieżki dydaktyczne ZDROJKI ułatwią poruszanie się po okolicy, przybliżą specyfikę pracy leśnika oraz pozwolą na łatwe przyswojenie niektórych problemów przyrodniczych

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Chcesz kupić drewno prosto z lasu i dowiedzieć się jak to zrobić? Chcesz być na bieżąco z ofertą Nadleśnictwa na drewno opałowe? Zapoznając się z poniższym artykułem uzyskasz potrzebne informacje.

Możliwość zakupu drewna istnieje w dowolnym momencie roku, jego pozyskanie trwa cały rok. Dzięki temu można w odpowiedni sposób przygotować zakupione drewno do palenia. W celu uzyskania jak najlepszego efektu spalania, a co za tym idzie ogrzania budynku jak najmniejszym kosztem, drewno należy sezonować. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ niesezonowane drewno może uszkodzić przewód kominowy, przez wydzielającą się w trakcie palenia smołę i kwasy. Sezonowanie drewna polega na stopniowym zmniejszaniu jego wilgotności w stabilnych warunkach - prosto rzecz ujmując - drewno należy wysuszyć. W tym celu zakupione wałki drewna powinno się pociąć na odpowiednie długości, następnie połupać
i ułożyć w suchym przewiewnym miejscu np. pod wiatą czy w drewutni. Czas trwania sezonowania zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku drewna, ale powinien trwać nie mniej niż 1 rok, a w wypadku dębu najlepiej 3 lata

Kupując drewno warto wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również kaloryczność. Wskazuje nam ona ile energii można uzyskać podczas całkowitego spalania określonej masy drewna, najczęściej wyrażana jest w jednostce kWh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny). Im większa kaloryczność tym większa ilość ciepła, co oznacza mniejszą ilość potrzebnego drewna do ogrzania naszego budynku. W tabeli przedstawiono wartość opałową wybranych gatunków.

Kaloryczność drewna

Gatunek

kWh/mp

sosna

1700

świerk

1600

dąb

2100

robinia akacjowa

2100

brzoza

1900

olcha

1500

 

Ceny drewna opałowego (S4) różnią się między sobą w zależności od gatunku. Warto pamiętać, że metr sześcienny to nie to samo co metr przestrzenny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć oglądając krótki film, który wyjaśnia ten problem: 

 

Poniższa tabela przedstawia ceny 1 metra sześciennego drewna wybranych gatunków w Nadleśnictwie Turek.

Gatunek

Cena netto/m3

Cena brutto/m3

sosna

95,00

116,85

świerk

90,00

110,70

dąb, robinia akacjowa

140,00

172,20

brzoza, olcha

130,00

159,90

osika

80,00

98,40


Sprzedaż drewna S4 odbywa w kancelariach leśnictw Nadleśnictwa Turek w każdą środę w godzinach 7:00 - 9:00, za wyjątkiem leśnictwa Linne - sprzedaż w każdy wtorek tygodnia od 7:00 do 9:00. Adresy leśniczówek, w których można dokonać zakupu drewna, a także numery telefonów do leśniczych znajdują się pod adresem (kliknąć link poniżej)

 
Aktualną ofertę drewna opałowego można sprawdzić klikając w poniższy link (kliknąć link poniżej):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n2u1EUCZTofAVcm0ZIm66UfzEt-uxGq1nBtw6NhdQF0/edit?usp=sharing

Zapraszamy!