Asset Publisher Asset Publisher

Dzik - Las rezerwuarem wody

Woda jest nieodzowna do istnienia życia, należy ją chronić, oszczędzać i w odpowiedni sposób magazynować.

Dzik (Sus scrofa)

Dzik, ssak z rodziny świniowatych. Osiąga przeciętnie do 1,5 metra długości ciała i 60 do 100 cm wysokości w kłębie. Samiec (odyniec) jest znacznie większy od samicy (locha). Jest blisko spokrewniony ze świnią domową i może się z nią krzyżować.

Samica rodzi nawet do 12 (przeciętnie 6 do 8) młodych (pasiaki, warchlaki), które już po kilkunastu dniach podążają za matką i samodzielnie mogą pobierać pokarm. Matkę ssą do trzech miesięcy, a po 10 miesiącach wyglądają już jak dorosłe osobniki.

Dzik jest typowym wszystkożercą. W lesie zjada chętnie żołędzie, bukiew, przewracając runo znajduje owady, gryzonie, kłącza roślin, grzyby. Zjada nawet padlinę. Jest utrapieniem rolników wyrządzając duże szkody w zbożu, ziemniakach, kukurydzy i innych uprawach.

Jest zwierzęciem łownym bez okresu ochronnego.

 

Las - rezerwuar wody

Las dzięki swej skomplikowanej strukturze, występowaniu wielu warstw i rodzajów roślinności,  stanowi sam w sobie niezastąpiony i niepowtarzalny zbiornik wodny.

Ma wyjątkową zdolność magazynowania wody gdy jest jej nadmiar i oddawania jej środowisku w okresach suchych. Piętrowa struktura lasu powoduje, że zanim woda opadowa trafi na ziemię jest zatrzymywana w koronach i na pniach drzew. Następnie wodę  zatrzymuje warstwa małych drzew i krzewów. Runo może zmagazynować kilka razy więcej wody niż samo waży. Także próchniczna ścioła leśna i wierzchnia warstwa gleby to swoista gąbka nasiąkająca wodą.

Uroczysko Zieleń ze swoimi wielopiętrowymi lasami łęgowymi, torfowymi łąkami, oczkami wodnymi jest doskonałym przykładem zdolności lasu do zatrzymywania wody.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

KONKURS GRZYBIARSKI

KONKURS GRZYBIARSKI

Ogłaszamy dziewiąty już z kolei KONKURS GRZYBIARSKI - konkurs na znalezienie największych okazów

Zbieranie grzybów to wielka przyjemność, ale należy pamiętać aby robić to odpowiedzialnie i zbierać tylko grzyby jadalne i nam dobrze znane.

 

Poniżej przydatne informacje dotyczące tegorocznej edycji konkursu.

 

Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Turek.

Konkurs rozgrywany będzie w dwóch kategoriach:

1. Największa waga owocnika wyrażona w gramach

2. Największa średnica kapelusza wyrażona w milimetrach

Konkurs trwa do 30 listopada 2021 roku.

Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić się ze znalezionym grzybem w siedzibie nadleśnictwa (ul. Chopina 70, 62-700 Turek, sekretariat), w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Grzyb zostanie komisyjnie pomierzony i zważony. Karta pomiarów zostaje w dokumentacji komisji, a jej kopię otrzymuje znalazca grzyba.

Grzyb musi być jadalny i nie objęty ochroną gatunkową.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Nadleśnictwa Turek w grudniu 2021 r.

Dla znalazców trzech największych okazów w każdej kategorii przewidujemy atrakcyjne nagrody

 

Dane osobowe zbierane na potrzeby niniejszego konkursu będą przetwarzane zgodnie z naszą Polityką bezpieczeństwa danych osobowych – więcej informacji znajdą Państwo tutaj  https://turek.poznan.lasy.gov.pl/ochrona-danych-osobowych

Życzymy udanych łowów.