Aktualności Aktualności

Powrót

Sukces! Bociany zaakceptowały nowe gniazdo!

Sukces! Bociany zaakceptowały nowe gniazdo!

Bociany czarne, które straciły gniazdo w wyniku silnych wiatrów, jakie przeszły przez Nadleśnictwo Turek w lutym tego roku, wróciły i co najważniejsze zaakceptowały odbudowane gniazdo przez leśników i Komitet Ochrony Orłów.

Bociany czarne, które straciły gniazdo w wyniku silnych wiatrów, jakie przeszły przez Nadleśnictwo Turek w lutym tego roku, wróciły i co najważniejsze zaakceptowały odbudowane gniazdo przez leśników i Komitet Ochrony Orłów. Nie obeszło się bez poprawek, bociany dopracowały gniazdo i dziś już wiemy, że czekają na pisklęta –informuje Beata Kątna specjalista ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Turek.

Z naszych obserwacji wynika, że w tym roku bociany czarne na teren Turkowskich lasów wróciły z Afryki, gdzie spędzają zimę wyjątkowo późno. "Obawiałem się, że może nie zaakceptowały gniazda lub wydarzyło się coś złego w czasie ich wędrówki. W 2021 roku pierwszą obserwację bociana czarnego w tym miejscu odnotowałem 28 marca. W tym roku musieliśmy czekać aż do połowy kwietnia. Na szczęście wróciły, teraz wysiadują jaja". – informuje Sławomir Binek, podleśniczy w Nadleśnictwie Turek. Bociany czarne to wyjątkowo skryte i wrażliwe na obecność człowieka ptaki. Jeśli nazwalibyśmy go introwertykiem, z pewnością byśmy się nie pomylili. Ze względu na sposób jego zachowania konieczne jest tworzenie wokół jego gniazd stref ochrony, na których terenie obowiązuje zakaz wstępu dla osób postronnych. Wszystko po to, by zapewnić spokój tym wrażliwym ptakom.

Dlaczego ochrona bocian czarny jest tak ważna?
Bocian czarny jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, do tego prowadzi bardzo skryty tryb życia. Co ważne jest tzw. gatunkiem parasolowym, nazywanym również osłonowym, celowym lub tarczowym. Gatunki osłonowe, to najczęściej łatwe do zauważenia taksony, obecne w świadomości społecznej i łatwo identyfikowalne, "priorytetowe" z jakiegokolwiek punktu widzenia, których ochrona pociąga za sobą ochronę wielu innych gatunków, zazwyczaj mniej efektownych i mniej "charyzmatycznych". Do gatunków parasolowych oprócz bociana czarnego zaliczamy większość gatunków strefowych.

Ochrona strefowa bociana czarnego w praktyce oznacza, że osoba postronna nie może zbliżyć się do ich gniazd. Otaczają je bowiem wyznaczone przez leśników strefy ochronne, w okresie lęgowym obejmujące obszar o promieniu 500 metrów, sama lokalizacja siedlisk objęta jest tajemnicą.


W 2021 r. w gnieździe zbudowanym na sośnie ornitolodzy zaobrączkowali 3 młode, w tym dwa najsilniejsze zaopatrzono w logery GPS. Pierwsze próby lotów młode podjęły w sierpniu.
Jak będzie wyglądał tegoroczny przychówek naszej bocianiej pary? Tego jeszcze nie wiemy, musimy poczekać do lipca.

Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga 1,4-1,6 tysiąca par. Na terenie UE, aż 25% europejskiej populacji tego ptaka występuje w naszym kraju. Fakt ten nakłada na nas ogromną odpowiedzialność za ochronę zarówno bociana, jak i jego siedliska. Jak podkreślają przyrodnicy, na początku lat 80. XX wieku populację tego gatunku w Polsce oceniano na około 900 par, natomiast w latach 60. na zaledwie 500. Dokładna lokalizacja gniazd bocianów czarnych objęta jest tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. Każda para buduje zwykle więcej niż jedno gniazdo (ich waga może wynosić nawet tonę), następne mogą być oddalone od siebie nawet o kilka kilometrów i w kolejnych latach zasiedlane w przypadku utraty lub pogorszenia jakości gniazda podstawowego.
Bociany z turkowskich lasów będzie można obserwować do jesieni. We wrześniu gatunek ten wędruje na zimowiska do Afryki Wschodniej i Środkowej.