Aktualności Aktualności

Powrót

Obrączkowanie bocianów czarnych w Nadleśnictwie Turek

Obrączkowanie bocianów czarnych w Nadleśnictwie Turek

W czerwcu na terenie Nadleśnictwa Turek odbyło się obrączkowanie młodych bocianów czarnych (Ciconia nigra). Prace zostały przeprowadzone we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów oraz przy zaangażowaniu leśników z naszego nadleśnictwa.

Obrączkowanie to jeden z kluczowych elementów monitoringu i ochrony tego rzadkiego gatunku, objętego ścisłą ochroną w Polsce. Dzięki indywidualnie zakładanym obrączkom możliwe jest śledzenie wędrówek ptaków, ich przeżywalności oraz sukcesów lęgowych, co z kolei dostarcza cennych danych na temat kondycji populacji bociana czarnego w naszym kraju.

Podczas tegorocznej akcji odwiedzono kilka gniazd. Różnice pomiędzy młodymi w poszczególnych lęgach były bardzo wyraźne. W jednym gnieździe znajdowały się już dobrze rozwinięte, prawie w pełni opierzone młode. W innym – pisklęta były jeszcze całkiem małe, pokryte białym puchem, dopiero poznające świat. 

Bocian czarny, w odróżnieniu od swojego białego kuzyna, jest gatunkiem bardzo skrytym. Gniazduje głęboko w lesie, zwykle na wysokich drzewach, z dala od siedzib ludzkich. Dlatego każdy kontakt z tym ptakiem to wyjątkowa okazja do lepszego poznania jego zwyczajów i potrzeb siedliskowych.

Dziękujemy Komitetowi Ochrony Orłów za współpracę oraz wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczne obrączkowanie. Wspólnymi siłami działamy na rzecz ochrony jednego z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych ptaków polskich lasów.